Sromowce Wyżne: fauna i flora Pienińskiego Parku Narodowego

Po wycieczce w Bieszczady (do przeczytania na blogu), czas na kolejne malownicze góry. Sromowce Wyżne to niewielka miejscowość położona w otulinie Pienińskiego Parku Narodowego (więcej: strona parku). Baza noclegowa (info: noclegi Sromowce Wyżne) w całym regionie jest dosyć dobrze rozwinięta i nawet najbardziej wybredny turysta nie może narzekać na zbyt małą liczbę ofert wypoczynku.

W samych Sromowcach przeważają kwatery prywatne i rodzinne pensjonaty. Każdy, kto chce skorzystać z bardziej luksusowych ofert, powinien zatrzymać się w pobliskiej Szczawnicy lub Krościenku.

Sromowce Wyżne to doskonała baza dla osób, które pragną wypocząć w bezpośrednim kontakcie z naturą. Ze względu na położenie lekko na uboczu trudno jest tu doświadczyć tłumów turystów. Wyjątek może stanowić przystań flisacka zlokalizowana w miejscowości, z której rozpoczynają się osławione na całą Polskę rejsy przełomem Dunajca. Za około 20-kilometrowy spływ łodzią flisacką osoby dorosłe muszą zapłacić blisko pięćdziesiąt złotych. Dzieci mogą liczyć na atrakcyjne zniżki.

Jedną z większych atrakcji w regionie (poza wrażeniami, jakie można wynieść ze spływu flisackiego) jest przepiękna przyroda. To właśnie w celu ratowania wyjątkowej pienińskiej fauny i flory powstał w pierwszej połowie ubiegłego stulecia Pieniński Park Narodowy, którego pawilon wystawowy znajduje się właśnie w Sromowcach Wyżnych.

Jedną z cech charakterystycznych, która wyróżnia Pieniny spośród innych pasm górskich, jest ich skalista budowa. Wyjątkowe wapienne formacje skalne są doskonale widoczne nawet z dużej odległości.

Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego występuje bardzo bogata fauna i flora. Wśród zwierząt kręgowych spotkać tu można między innymi liczne gatunki ryb, do których zaliczają się łososie, leszcze, ukleje czy liny, a także nie mniejsze zgrupowania gadów i płazów, wśród których najpopularniejsze są salamandry, traszki, żaby, ropuchy, kumaki oraz jaszczurki. Wśród ssaków na pienińskich szlakach spotkać można krety, ryjówki, borsuki, dziki, sarny czy jelenie. Zwierzęta drapieżne, do których należą wilki, zdarzają się sporadycznie. Równie rzadko na tych terenach można napotkać żerującego niedźwiedzia. Wśród roślin na szczególną uwagę zasługują mniszek pieniński oraz chaber barwny – obydwa gatunki są endemitami, czyli roślinami występującymi tylko na tym terenie.

Przyroda Pienińskiego Parku Narodowego jest niesamowita i warto o nią dbać. Dlatego wchodząc na leśną ścieżkę, należy bezwzględnie przestrzegać obowiązującego regulaminu i zachowywać się w taki sposób, aby nie zaburzać naturalnego rytmu życia jego mieszkańców.

5 comments for “Sromowce Wyżne: fauna i flora Pienińskiego Parku Narodowego

 1. grochol
  23 marca 2017 at 09:10

  polecam nocleg w Szczawnicy, a dokładnie na ulicy Cieśliskiej można znaleźć mnóstwo fajnych obiektów

 2. grochol
  23 marca 2017 at 09:10

  polecam nocleg w Szczawnicy, a dokładnie na ulicy Cieśliskiej można znaleźć mnóstwo fajnych obiektów

 3. JanekG.
  24 marca 2017 at 17:13

  W Sromowcach też jest sporo opcji na nocleg, a bliżej jest do spływu Dunajcem, co serdecznie polecam :)

 4. Kunek
  28 marca 2017 at 23:33

  Pieniny są piękne!

 5. Below
  30 marca 2017 at 12:23

  Ja wolę Bieszczady, kto był niech wyrusza !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *