Jastarnia – letnisko na Mierzei Helskiej

Jastarnia jest przepiękną miejscowością letniskową położoną na Mierzei Helskiej. Od dwóch stron miejscowość otoczona jest przez spienione wody Bałtyku oraz Zatoki Puckiej. Pierwsze zalążki osadnictwa na terenie Jastarni odkryto jeszcze przed I w. n.e. Nazwa miasta wywodzi się od słowa „jastra” oznaczającego coś jasnego. Całkiem prawdopodobne, że chodzi o piasek, który jest wyjątkowo jasny w tym miejscu mierzei. Jastarnia dokładnie znajduje się na środku Mierzei Helskiej. Od Helu dzieli ją 13 km, od Władysławowa 22 km. 

Dzisiaj miejscowość ma charakter głównie letniska. Przed wiekami mieszkańcy miejscowości utrzymywali się głównie z połowu ryb. Odbija się to chociażby w rybackiej zabudowie. Jastarnia nadal zachowała swój rybacki klimat. Na terenie miasta znajduje się tak typowa dla nadmorskiego krajobrazu latarnia morska. Pochodzi z 1950 roku i mierzy ponad 13 m. Niestety można ją podziwiać tylko od zewnątrz. Na początku XX wieku został z kolei wybudowany inny zabytek w postaci kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Zachwyca wnętrze kościoła – zwłaszcza wspaniale przyozdobione ołtarze. Jeśli chcemy lepiej zapoznać się z rybacką historią Jastarni, to koniecznie musimy odwiedzić Muzeum Pod Strzechą. Tak naprawdę dla zwiedzających udostępniane są prywatne zbiory pana Juliusza Strucka. Na miejscu można podziwiać zabytkowe sprzęty służące niegdyś do połowu ryb. Na terenie Jastarni, tak jak zresztą na terenie całego półwyspu, możemy podziwiać zabytkowe bunkry i umocnienia. Powstały one jeszcze przed drugą wojną światową, od 2000 roku są one wpisane na listę zabytków. W mieście znajduje się również zabytkowy port powstały w latach 20. ubiegłego wieku. Dzisiaj cumują tam łodzie i kutry rybackie. Osoby, które chcą na własne oczy przekonać się jak niegdyś żyli mieszkańcy miasteczka na co dzień, muszą koniecznie zobaczyć Chatę Rybacką.

Jastarnia to jednak nie tylko wylegiwanie się na plaży czy zwiedzanie. Na terenie miejscowości odnajdziemy wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Narzekać nie można również na noclegi w Jastarni. Doskonale rozbudowana baza noclegowa na przestrzeni ostatnich kilku lat, kusi obiektami o przeróżnym standardzie wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *