Góra Żar w Beskidzie Małym – niedaleko Żywca

Żywiec, miasto położone w południowym regionie województwa śląskiego, to dość popularny ośrodek turystyczny. Nie ma w tym nic zaskakującego. W tym założonym na przełomie XIII i XIV wieku mieście, możemy do dzisiaj zobaczyć wiele zabytków, które pochodzą z różnych epok. To jednak nie wszystko. W pobliżu Żywca znajduje się wiele miejsc, które są interesujące także i pod względem krajobrazowym.

Przykładem może być góra Żar w Beskidzie Małym, niedaleko Żywca. Góra Żar  (informacje) zlokalizowana jest dokładnie w pobliskim Międzybrodziu Żywieckim. Wysoki na 761 m n.p.m. szczyt to wyjątkowo malownicze miejsce. Zachodnie stoki wzniesienia opadają do jeziora Międzybrodzkiego. Od strony północnej góra styka się z doliną potoku Mała Puszcza. Góra Żar połączona jest grzbietem ze wzniesieniami Grupy Kocierza, dalszą częścią Beskidu Małego. Oczywiście ten niewysoki szczyt można zdobyć pieszo, na pewno będzie to miła rozrywka dla osób lubiących aktywnie spędzać swój wolny czas. Jednak warto pamiętać i o tym, że na szczyt wzniesienia można już od roku 2008 z powodzeniem wjechać koleją linowo-terenową o długości 1300 m. Sam wjazd trwa zaledwie kilka minut. Podczas pobytu w Żywcu lub okolicach góra ta jest zdecydowanie obowiązkowym punktem wycieczki.

Zimą można na górze Żar skorzystać z dwóch wyciągów, wzdłuż nich przebiegają trasy narciarskie. W tej chwili na górze Żar znajdują się trzy trasy narciarskie o różnej długości i różnym stopniu trudności. Warto podkreślić, że ten popularny na Śląsku ośrodek narciarski mogą odwiedzić zarówno zaawansowani narciarze, jak i osoby, które dotychczas na nartach nie jeździły. Przy stoku można wypożyczyć sprzęt narciarski, działa tutaj także szkoła jazdy na nartach.

Nie tylko jazda na nartach przyciąga turystów na górę Żar. Nie zapominajmy i o tym, że wzniesienie to jest znakomitym punktem widokowym. Każdy, kto chciałby w spokoju cieszyć się pięknymi widokami, powinien wjechać lub wejść na górę. Ze szczytu można podziwiać Kotlinę Żywiecką z jeziorem Żywieckim, a także Beskid Żywiecki. Osoby, które rozważają urlop w Żywcu, mogą być pewne, że uda im się znaleźć tutaj atrakcyjne oferty noclegowe (Żywiec noclegi – online). Baza noclegowa Żywca i jego okolic jest urozmaicona, chodzi przecież o popularny ośrodek turystyczny. Łatwo można zarezerwować noclegi, niezależnie od naszych indywidualnych wymagań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *