Góra Żar – centrum atrakcji Międzybrodzia Żywieckiego

Międzybrodzie Żywieckie znane jest przede wszystkim przez to, że leży w górach Beskidu Małego, a dokładniej przy zboczu Góry Żar, czyli słynnego polskiego ośrodka lotnictwa, głównie szybowcowego. Miejsce to cieszy się ogromnym zainteresowaniem lotników już od lat 30. XX wieku, kiedy powstało tu lotnisko. Działa tutaj także Górska Szkoła Szybowcowa „Żar”. Największą atrakcją były zawsze szybowce, których piloci szkolili się z zakresu lotnictwa wysokościowego, żaglowego, falowego, termicznego oraz akrobacyjnego. Obecnie chętnie tutaj latają także paralotniarze.

To właśnie na Górze Żar odbyły się pierwsze powojenne Międzynarodowe Zawody Szybowcowe Krajów Demokracji Ludowej, w których zwyciężyli oczywiście polscy lotnicy. Od początku istnienia lotniska aż do lat 50. start odbywał się dzięki sile człowieka – a dokładniej, za pomocą gumowych lin, naciąganych przez ludzi. Do transportu szybowców na górę służyła kolej szynowo-linowa. W latach 60. zaczęto do startów używać samolotów. Na temat szybownictwa nakręcono tu w 1950 roku film pod tytułem „Pierwszy start”. Od 2004 roku działa tu kolej linowo-terenowa, która powstała dzięki przeniesieniu dawnej kolei na Gubałówkę do Międzybrodzia Żywieckiego. Obok niej zorganizowano także trasę narciarską. Jest to bardzo duża i popularna atrakcja w miejscowości, szczególnie w sezonie zimowym, kiedy działa tutejszy ośrodek narciarski na szczycie Góry Żar.

Na temat tej góry krąży również interesująca opowieść, na temat niecodziennego zjawiska, jakie tu można zaobserwować – przedmioty puszczone po asfaltowej drodze prowadzącej na szczyt wydają się toczyć pod górę, wbrew grawitacji. Nie jest to jednak jakaś anomalia, lecz zwykłe złudzenie optyczne. Obecnie Międzybrodzie jest przede wszystkim wioską letniskowo-turystyczną, którą bardzo chętnie odwiedzają turyści i to nie tylko w sezonie zimowym. Aż jedną czwartą tutejszej zabudowy stanowią obiekty hotelowe [w linku ] należące do bazy noclegowej. Liczne domy letniskowe przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Międzybrodzie Żywieckie może się również pochwalić tym, że na jego terenie nakręcono jeszcze jeden film, w 1991 roku. Były to „Latające machiny kontra pan Samochodzik” czyli młodzieżowy film przygodowy w reżyserii Janusza Kidawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *